Najprostszym zabiegiem pozyskiwania roślin zielarskich jest ich zbiór ze stanowisk naturalnych. Dotyczy to jednak tylko gatunków krajowych i to tych, których zasoby są bardzo duże. Zbiór ze stanu naturalnego jest uciążliwy i pracochłonny. Surowiec roślinny powinien pochodzić z miejsc ekologicznie czystych. Rośliny zbierane ze stanowisk naturalnych:
o bez czarny
o borówka czernica (czarna jagoda)
o brzoza
o głóg dwuszyjkowy
o głóg jednoszyjkowy
o jałowiec pospolity
o kasztanowiec zwyczajny
o krwawnik pospolity
o lipa
o mniszek lekarski (mniszek pospolity)
o podbiał pospolity
o pokrzywa zwyczajna
o róża dzika
* Obecnie z upraw otrzymuje się 75% surowca zielarskiego dla przemysłu farmaceutycznego. Istnieją całe plantacje tych roślin. Uprawia się głównie gatunki rodzime, ale także gatunki z innych stref klimatycznych, które się wcześniej aklimatyzuje. Dzięki uprawie ziół istnieje możliwość otrzymania odmian o określonym składzie chemicznym, odporności na choroby i szkodniki. Zaletą takiej uprawy jest także możliwość jej zmechanizowania, co ułatwia wykonywanie zabiegów uprawowych. Niektóre zioła pochodzące z upraw:
o bazylia pospolita
o fenkuł włoski
o kminek zwyczajny
o kozłek lekarski
o mięta pieprzowa
o naparstnica wełnista
o majeranek ogrodowy
o prawoślaz lekarski
o rumianek pospolity
o szałwia lekarska
o tymianek właściwy
* Zioła zbiera się w 4 okresach: wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym. Następnie sa one suszone w spacjalnych suszarniach i przechowywane w dostosowanych do tego przechowalniach.
* 16-20% produkcji światowej ziół należy do Polski. Z czego ok. 80% to zioła pochodzące z upraw (ok. 60 gatunków), a 20% – ze stanowisk naturalnych.
Źródło: wikipedia.org
hastagi na stronie:
#skup zióŠcennik #herbapol skup zióŠceny #skup jemioĹy #skup zióŠceny #skup zióŠcennik 2011 #ceny zióŠw skupie 2011 #kozĹek lekarski skup #skup jemioĹy cena #kozĹek lekarski cena skupu #ceny skupu zióŠ2011