Zdrowe rośliny Zioła

Pozyskiwanie i uprawa ziół

Najprostszym zabiegiem pozyskiwania roślin zielarskich jest ich zbiór ze stanowisk naturalnych. Dotyczy to jednak tylko gatunków krajowych i to tych, których zasoby są bardzo duże.

Najprostszym zabiegiem pozyskiwania roślin zielarskich jest ich zbiór ze stanowisk naturalnych. Dotyczy to jednak tylko gatunków krajowych i to tych, których zasoby są bardzo duże. Zbiór ze stanu naturalnego jest uciążliwy i pracochłonny. Surowiec roślinny powinien pochodzić z miejsc ekologicznie czystych. Rośliny zbierane ze stanowisk naturalnych:

o bez czarny

o borówka czernica (czarna jagoda)

o brzoza

o głóg dwuszyjkowy

o głóg jednoszyjkowy

o jałowiec pospolity

o kasztanowiec zwyczajny

o krwawnik pospolity

o lipa

o mniszek lekarski (mniszek pospolity)

o podbiał pospolity

o pokrzywa zwyczajna

o róża dzika

* Obecnie z upraw otrzymuje się 75% surowca zielarskiego dla przemysłu farmaceutycznego. Istnieją całe plantacje tych roślin. Uprawia się głównie gatunki rodzime, ale także gatunki z innych stref klimatycznych, które się wcześniej aklimatyzuje. Dzięki uprawie ziół istnieje możliwość otrzymania odmian o określonym składzie chemicznym, odporności na choroby i szkodniki. Zaletą takiej uprawy jest także możliwość jej zmechanizowania, co ułatwia wykonywanie zabiegów uprawowych. Niektóre zioła pochodzące z upraw:

o bazylia pospolita

o fenkuł włoski

o kminek zwyczajny

o kozłek lekarski

o mięta pieprzowa

o naparstnica wełnista

o majeranek ogrodowy

o prawoślaz lekarski

o rumianek pospolity

o szałwia lekarska

o tymianek właściwy

* Zioła zbiera się w 4 okresach: wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym. Następnie sa one suszone w spacjalnych suszarniach i przechowywane w dostosowanych do tego przechowalniach.

* 16-20% produkcji światowej ziół należy do Polski. Z czego ok. 80% to zioła pochodzące z upraw (ok. 60 gatunków), a 20% – ze stanowisk naturalnych.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#skup ziół cennik #herbapol skup ziół ceny #skup jemioły #skup ziół ceny #skup ziół cennik 2011 #ceny ziół w skupie 2011 #kozłek lekarski skup #skup jemioły cena #kozłek lekarski cena skupu #ceny skupu ziół 2011

A to już wiesz?  SF-fishing-charter

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy