Encyklopedia ziół i roślin

Aminek egipski, kela egipska, zębodłubka

AMINEK (Ammi msnaga)

Zioło pochodzące z Bliskiego Wschodu; było używane wjemeńskiej i arabskiej medycynie ludowej. Zawiera glikozyd kelinę, który przynosi ulgę w bólach związanych z kamieniami nerkowymi (rozluźnia skurcze mięśni powstałe wskutek ucisku kamieni). Rozszerza naczynia wieńcowe serca i łagodzi bóle w chorobie wieńcowej. Dostępny w większych sklepach zielarskich.

Ammi visnaga (L.) Lam. Flora Francoise 3 1778 syn. Daucus visnaga

Ammi visnaga (L.) Lam. Flora Francoise 3 1778 syn. Daucus visnaga L.). Zielna roślina dwuletnia, w uprawie jako jednoroczna. Pochodząca z Bliskiego Wschodu, uprawiana już w starożytnym Egipcie. Łacińska nazwa Ammi pochodzi od greckiego ammos – piasek, prawdopodobnie ze względu na małe wymagania siedliskowe lub małe nasiona. Z wyglądu podobna do kopru włoskiego.

Roślina lecznicza stosowana pomocniczo, jako lek rozkurczający, w leczeniu choroby wieńcowej, kamicy nerkowej i astmy oskrzelowej.
Surowiec: Owoc aminka egipskiego – Ammi visnagae fructus

Pokrój: Roślina silnie rozgałęziona, w naturze do 50 cm wys., w uprawie do 120. Łodyga dęta, tylko w węzłach pełna. Dołem słabo bruzdkowana.

Korzeń: Palowy, biały, słabo rozgałęziony.

Liście: O pochwiastej nasadzie są delikatne, dwu-, trzykrotnie dzielne.

Kwiaty: Małe o nieprzyjemnym zapachu, obupłciowe, z pięcioma białymi płatkami. Pręcików od 2 do 5, z dwukomorowymi, różowymi pylnikami. Słupek o dwóch szyjkach, tworzy się z dwóch zrośniętych owocolistków zrośniętych z dnem kwiatowym. Dwie szyjki słupka osadzone są na poduszeczce discus, która jednocześnie jest miodnikiem nectaria. Kwiaty zebrane są w kwiatostany baldachy o średnicy do 22 cm.

Owoc: Rozłupnia rozpadająca się na dwie rozłupki, jajowate, wydłużone, z pięcioma żeberkami. MTN wynosi 0,5 do 0,85g.

Wymagania: Roślina ciepłolubna, o długim okresie wegetacji, wynoszącym od 160 do 210 dni.

Próby aklimatyzacji w Polsce zakończyły się fiaskiem, ze względu na wczesne przymrozki.

wikipedia

hastagi na stronie:

#egipska viagra #zioła egipskie #egipskie zioła #aminek egipski #aminek #Aminek egipski #kela egipska #zioło podobne do kopru wyglądem

Similar Posts