Encyklopedia ziół i roślin

Arnika – Arnica

Bylina nazywana też kupalnikiem i górskim tytoniem. Rośnie w górach Europy, Syberii, północnej Azji, zachodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od wieków używano jej do leczenia siniaków i stłuczeń. Nie wolno jej stosować na skaleczoną skórę czy otwarte rany.

Arnika (Arnica L.) – rodzaj roślin należących do rodziny astrowatych. Grupuje około 30 gatunków jednorocznych i wieloletnich roślin zielnych. Przedstawiciele tego rodzaju występują głównie na terenie Ameryki Północnej, tylko dwa gatunki pochodzą z Eurazji (A. montana, A. angustifolia).

Arnika górska, przest. kupalnik górski, pomórnik, tranek górski (Arnica montana L.)

W florze Polski występuje tylko jeden gatunek – Arnika górska, przest. kupalnik górski, pomórnik, tranek górski (Arnica montana L.) – bylina z rodziny astrowatych. Występuje na terenach górskich i podgórskich niemal całej Europy. W Polsce występuje w Karpatach, Bieszczadach, Sudetach, na Pomorzu, Suwalszczyźnie, Śląsku

Roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową.
Wprowadzenie w XVIII wieku arniki górskiej do aptek spowodowało wzrost jej popularności wśród zielarzy i aptekarzy. Prawdopodobnie niekontrolowany zbiór przyczynił się do jej przetrzebienia. W konsekwencji wzięto ją pod ścisłą ochronę. Surowiec zielarski pochodzi z upraw.

Roślina lecznicza:

Surowiec zielarski : Koszyczki arniki (Anthodium Arnicae), susz używany w medycynie, kłącza (Rhizoma Arnicae).

Skład chemiczny :Flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, trójterpeny, olejek eteryczny, irydoid, fenolokwasy wolne i związane, aminy, fitosterole.

Działanie : Zewnętrznie na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia. Rzadziej doustnie w zaburzeniach wieńcowego i mózgowego krążenia krwi .


Creative Commons License photo credit: rosefirerising
Foto: Autor: rosefirerising

Zbiór i suszenie : Surowiec zbiera się w początkowym okresie kwitnienia rośliny i suszy w warunkach naturalnych.

Uwaga: cała roślina jest trująca.

Napar z korzenia działa napotnie i obniża temperaturę, łagodzi też zapalenia błon śluzowych nosa oraz pobudza wydzielanie moczu i działa ogólnie wzmacniająco.

Napary można też stosować zewnętrznie jako środek wzmacniający włosy.

Dostępna w większych sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach zielarskich.

Dawniej w Bawarii, w wigilię św. Jana arnikę wtykano na brzegach pól w celu ochrony przed gradobiciem. Ustawiona w oknie miała chronić przed uderzeniem pioruna.

Olej z arniki górskiej – złoto-żółte kwiaty arniki macerowane w oliwie z oliwek. Olej ten ma kolor od ciemnożółtego po brązowy i lekko aromatyczny zapach. Używany jako dodatek w olejkach, maściach leczniczych, kremach przy zanieczyszczonej, tłustej skórze, przy couperose, zwichnięciach, obiciach, chorobach reumatycznych, zapaleniach i bólach stawów. Wykazuje działanie wygrzewające, antyseptyczne, regenerujące, wyciszające, hamuje rozwój zapaleń. U osób wrażliwych mogą wystąpić podrażnienia, zaleca się przeprowadzenie testu alergicznego.

hastagi na stronie:

#rośliny zielne #arnika górska #arnika górska w kosmetyce #arnika w kosmetyce #rosliny zielne #arnika zioło #roślina zielna #arnika #rośliny zielne zdjęcia #trująca roślina zielna

Similar Posts