Encyklopedia ziół i roślin

Aspiryna Kwas acetylosalicylowy

Należy do niesteroidowych środków przeciwzapalnych, dostępnych bez recepty. Ma szerokie zastosowanie jako niezbyt kosztowny lek przeciwbólowy. Jest powszechnie używana w leczeniu dolegliwości bólowych związanych z migrenami i zapaleniem stawów.

Aspiryna nie leczy, może jedynie złagodzić objawy. Bardzo popularna i dowolnie stosowana, nie jest jednak całkiem nieszkodliwa.

Nie tylko uszczupla zapasy witaminy C w organizmie, ale także częste jej przyjmowanie powoduje podrażnienie żołądka, co na dłuższą metę może doprowadzić do krwawienia i choroby wrzodowej.

Aspiryna Kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy (nazwy handlowe i potoczne: aspiryna, aspirin, polopiryna, łac. acidum acetylsalicylicum, ATC: A 01 AD 05, B 01 AC 06) – popularna, choć nie do końca ścisła, nazwa estru acetylowego kwasu salicylowego. Poprawną nazwą jest octan kwasu salicylowego, gdyż jedna z grup hydroksylowych została zastąpiona grupą acetylową. Wzór sumaryczny C9H8O4.

W ostatnich latach aspiryna jest powszechnie zalecana w leczeniu zapalenia stawów i jako środek zapobiegający chorobom serca, gdyż znane jest jej działanie blokujące powstawanie prostaglandyny PGE2. Nadmiar tej hormonopodobnej substancji może zwiększyć agregację (skupianie się) płytek krwi, co prowadzi do zawałów serca.

Aspiryna hamuje jednak także działanie PGE1 i PGE3 – prostaglandyn, które neutralizują działanie PGE2. Wydaje się zatem, że lepszym postępowaniem jest zwiększanie poziomu w organizmie PGE1 – substancji o naturalnym działaniu przeciwzapalnym – za pomocą odpowiednich dodatków pokarmowych, jak olejek z wiesiołka, i rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych.

Najbardziej znanym lekiem zawierającym kwas acetylosalicylowy jest Aspirin, produkowany przez Bayer. Potocznie aspiryną określa się też inne farmaceutyki zawierające kwas acetylosalicylowy jako substancję czynną.

Nazwa handlowa polskiego leku będącego czystym kwasem acetylosalicylowym to polopiryna. W sprzedaży są także specyfiki (np. ascalcin plus, ascodan, asprocol, calcipiryna, coffepirine, etopiryna), w których występuje on z różnymi dodatkami. Popularne kiedyś tabletki od bólu głowy “z krzyżykiem” (ułatwiającym dzielenie) zostały wycofane ze sprzedaży, ponieważ zawierały szkodliwą fenacetynę.

Na rynku znajduje się bardzo wiele preparatów z kwasem acetylosalicylowym, w różnych postaciach – tabletki, tabletki musujące oraz tabletki dojelitowe. Przyjmuje się, że najlepszą formą są tabletki dojelitowe, posiadające specjalną otoczkę odporną na kwasy znajdujące się w żołądku – lek uwalniany jest dopiero w jelicie cienkim. Tabletki te należy jednak również stosować z umiarem, ponieważ kwas acetylosalicylowy potrafi uszkadzać błonę śluzową także i w tej części przewodu pokarmowego.

Wszystkie leki, w których kwas acetylosalicylowy jest substancją czynną, są dostępne bez recepty

Kwas acetylosalicylowy zsyntetyzował w roku 1897 Felix Hoffmann, niemiecki chemik, który pracował wówczas dla firmy chemicznej Friedrich Bayer & Co. Był to pierwszy sztuczny lek, niebędący kopią czegoś istniejącego w przyrodzie i kamień węgielny przemysłu farmaceutycznego.

Kwas acetylosalicylowy ma własności przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne – należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mimo że jest tak starym lekiem, w większości krajów jest ona nadal najczęściej stosowanym specyfikiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (obok paracetamolu). WHO uznało kwas acetylosalicylowy za jeden z najlepszych środków do stosowania na pierwszym szczeblu przeciwbólowej drabiny analgetycznej, w leczeniu lekkich i umiarkowanych bólów towarzyszących chorobom nowotworowym. Innym ważnym zastosowaniem leczniczym kwasu acetylosalicylowego jest jej działanie hamujące tworzenie skrzepów płytkowych – małe dawki kwasu acetylosalicylowego (30-300mg/dobę) stosowane są w profilaktyce udarów mózgu i zawałów serca.

Długotrwałe przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego może mieć jednak skutki uboczne. Do najważniejszych należą uszkodzenia błony śluzowej żołądka, których konsekwencją są krwawienia z przewodu pokarmowego oraz wrzody żołądka. Często przyczyną powstawania tych problemów jest niewłaściwe samoleczenie – pacjent przyjmuje kilka tabletek preparatów o różnych nazwach handlowych, nie zwracając uwagi na to, że w każdym z nich znajduje się aspiryna. Tym sposobem przekracza on bezpieczną dobową dawkę leku. Jest to szczególnie groźne, jeśli leki przeciwbólowe zażywane są często, np. przy uporczywych bólach głowy. Kwaśne soki przyspieszają kinetykę kwasu acetylosalicylowego.

Kwas acetylosalicylowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży – badania wykazały korelację między jej zażywaniem przez matki a występowaniem rozszczepu podniebienia, wad serca i mniejszej masy urodzeniowej u nowo narodzonych dzieci. Salicylany zażywane w ciąży zwiększają też ryzyko powikłań okołoporodowych, gdyż zaburzają syntezę pochodnych kwasu arachidonowego. Kwasu acetylosalicylowego nie należy podawać małym dzieciom oraz młodzieży w leczeniu objawowym grypy i przeziębienia ponieważ zostało to połączone z występowaniem zespołu Reye’a. Nie może być stosowany u osób z astmą indukowaną przez kwas acetylosalicylowy. Leki zawierające w swym składzie kwas acetylosalicylowy są przeciwwskazane dla osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.

Wikipedia

hastagi na stronie:

#kwas acetylosalicylowy zastosowanie #Aspiryna #aspiryna dojelitowa #aspirin c w ciąży #kwas acetylosalicylowy wzór #calcipiryna wycofana #aspiryna wikipedia #kwas salicylowy zastosowanie #zastosowanie kwasu acetylosalicylowego #wiesiolek po niemiecku

Similar Posts