Arginina

Arginina, (skróty:R, Arg) – jeden z 20 aminokwasów kodowanych przez DNA. Obecność grupy guanidynowej w cząsteczce aminokwasu jest przyczyną jego zasadowego charakteru.

Należy do ważnych aminokwasów, gdyż jej pochodna ornityna pobudza wydzielanie hormonu wzrostu w mózgu.

Jest to istotne nie tylko w przypadku dzieci, ale także dorosłych, ponieważ ornityna przyczynia się do odbudowy tkanek i gojenia się ran.

Substancja ta pobudza również wzrost limfocytów T – komórek układu odpornościowego, które rozpoznają, rozkładają i niszczą bakterie chorobotwórcze i rakotwórcze składniki chemiczne.
Dlatego arginina, obficie występująca w domowym rosole z kury, okazuje się bardzo użyteczna w leczeniu chorób z autoagresji, takich jak zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane.

Istnieją dowody wskazujące, że arginina i ornityna pobudzają spadek wagi ciała i zwiększają produkcję spermy oraz ruchliwość plemników.

Argininę przyjmuje się na pusty żołądek w dawce 2 g, najlepiej przed snem, gdyż hormon wzrostu w sposób naturalny uwalnia się w godzinach wieczornych, a szczyt przypada na 90 minut po zapadnięciu w sen.


Creative Commons License photo credit: ferran.pons
Foto: Autor: ferran.pons

Biosynteza argininy związana jest z cyklem ornitynowym, mimo to jest uznawana za aminokwas egzogenny dla dzieci. Cykl ornitynowy nie jest jedynym szlakiem metabolicznym, w którym bierze udział arginina. W ostatnich latach dowiedziono, że w komórkach nie wytwarzających mocznika, arginina przy udziale grupy enzymów zwanych syntazami NO, jest przekształcana w cytrulinę oraz tlenek azotu (NO). Tlenek azotu jest cząsteczką sygnałową, która powoduje m.in. rozkurcz mięśniówki gładkiej naczyń, a co za tym idzie, spadek ciśnienia tętniczego.

Arginina posiada w szerokim zakresie pH dodatnio naładowany łańcuch boczny i dlatego wchodzi w skład białek wiążących ujemnie naładowane cząsteczki kwasów nukleinowych, takich jak histony.

Preparat można także zażywać godzinę przed forsownym zajęciem. Jeśli stosuje się ornitynę, to jej dawka stanowi połowę stosowanej dawki argininy.

Uwaga: Argininy i ornityny nie powinny przyjmować dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące matki. Arginina jest przeciwwskazana w przypadku zakażenia wirusem herpes (opryszczki).

wikipedia

hastagi na stronie:

#arginina dawkowanie #weight loss dawkowanie #dawkowanie argininy #weight loss skład chemiczny #angelika zioło #aragina w ziołach

Authors

Related posts

Top