Encyklopedia ziół i roślin

Babka – Plantago

Bylina, uprawiana w Azji Plantago ovata, w Europie dziko rosnąca jak chwast babka zwyczajna (Plantago maior). Babka (Plantago) – rodzaj roślin z rodziny babkowatych. Kosmopolityczny, liczy 250 gatunków. W Polsce rośnie dziko 9 gatunków.

Roślina lecznicza :
– babka lancetowata (Plantago lanceolata)
Babka lancetowata, babka wąskolistna, babka koniczynowa, języczki polne, żywiec (Plantago lanceolata L. Sp.Pl.2:113 1753) – gatunek byliny należący do rodziny babkowatych (Plantaginaceae Juss.). Występuje w stanie dzikim w Europie i Azji aż do Himalajów. Gatunek bardzo zmienny, przystosowuje się do różnych warunków

Babka - Plantago

babka zwyczajna (Plantago maior)

Nasiona bogate są w śluz i błonnik, babka zwyczajna zawiera też taniny. Działa nawilżające i łagodząco na przewód pokarmowy, stosowana w leczeniu wewnętrznych infekcji i wrzodów.

Działa też ściągające, napary ułatwiają krzepnięcie krwi, goją rany i leczą hemoroidy.

Babkę stosuje się najczęściej do leczenia zaparć. Zmielone nasiona zmieszane z wodą są świetnym środkiem na przeczyszczenie.

Podobnie jak otręby chłoną wodę i pęcznieją wjelicie, pobudzając ruch robaczkowy.

Proszek z łuskanych nasion babki dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością, na wagę lub w kapsułkach. Liście zawierają: glikozydy (aukubinę), garbniki (taninę) i pektyny. Nasiona są bogate w substancje śluzowe


Creative Commons License photo credit: Wayfinder_73
Foto: Autor: Wayfinder_73

Gatunki

babka nadmorska (Plantago maritima)
babka lancetowata (Plantago lanceolata)
babka piaskowa (Plantago arenaria)
babka pierzasta (Plantago coronopus)
babka płesznik (Plantago psyllium lub Plantago afra)
babka średnia (Plantago media)
babka zwyczajna (Plantago maior)

Babka lancetowata (Plantago lanceolata)
Roślina lecznicza – jest rośliną znaną od bardzo dawna w lecznictwie. Uważano, że musi ona być silnym środkiem na zranienia skoro nie ginie „nawet na uczęszczanych drogach mimo deptania przez końskie kopyta i rozjeżdżania żelaznymi obręczami wozów”. Przewija się w lecznictwie przez wieki.

W starożytności zalecano sok z babki na ukąszenia skorpionów i węży, w średniowieczu na złamania i opuchlizny, a także jako antidotum na miłosne czary. Medycyna ludowa roślinę zalecała w leczeniu chrypki, suchego, przewlekłego kaszlu, nieżytów przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych.

Surowiec zielarski : stanowią liście – Folium Plantaginis (Folium Plantaginis lanceolatae) lub cała roślina (Herba Plantaginis). Rzadziej stosuje się korzeń lub nasiona.
Skład chemiczny: Zawierają one glikozydy irydoidowe (aukubinę, katalpol), substancje śluzowe i pektynowe, garbniki, flawonoidy i organiczne związki krzemu.

Działanie : Sok z babki jest lekiem śluzowym i powlekającym. Również napary i odwary działają przeciwzapalnie w jamie ustnej, gardle i przewodzie pokarmowym. Działanie przeciwzapalne i niszczące bakterie zawdzięczamy irydoidom a osłonowe związkom śluzowym.

Wyciągi z babki mają również nieznaczne właściwości wykrztuśne i regenerujące nabłonek. Lekko rozkurczają mięśnie gładkie dróg oddechowych. Stosowane są przeciwko kaszlowi (także u palaczy), chrypce, w stanach zapalnych z utrudnionym odkrztuszaniem i zalegającą wydzieliną. W takich przypadkach należy pić sok z babki w ilości pół łyżeczki na ćwierć szklanki ogrzanej wody najlepiej mineralnej 3 razy dziennie lub syrop z babki lancetowatej 4 razy dziennie po łyżeczce.

Odwar z babki sporządzamy z 1 łyżki suszonych liści na 1 szklankę wody i pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki pomocniczo w chorobie wrzodowej oraz zapaleniach żołądka i jelit.
Odwar lub sok stosuje się również zewnętrznie. Działa on antyseptycznie, przyspiesza gojenie się ran i regenerację naskórka. Istotne są tu takie składniki jak związki krzemu, garbniki, sole potasu, magnezu i cynku.

Rozcieńczony sok lub odwar stosuje się do okładów, przemywań i irygacji. Delikatny wystudzony napar może służyć do przemywań powiek przy zapaleniu spojówek. W przypadkach drobnych zranień i ukąszeń owadów można przykładać świeże, czyste (opłukane) liście babki bezpośrednio na skórę. Na zmęczone oczy możemy przyłożyć 2-3 zmiażdżone lekko tłuczkiem liście na powieki lub 2 łyżki suszonego ziela zalane niewielką ilością wody.

Liść babki możemy mieszać z innymi ziołami: w schorzeniach gardła, przy kaszlu z tymiankiem, w nieżytach przewodu pokarmowego łączyć z bobrkiem, a w owrzodzeniu żołądka z prawoślazem.


Creative Commons License photo credit: abbydonkrafts
Foto: Autor: abbydonkrafts
Zbiór i suszenie : liście często bywają zakurzone, dlatego należy je zbierać z czystych, oddalonych od dróg stanowisk, najlepiej po deszczu i dokładnie przepłukać przegotowaną lub mineralną wodą. Zbioru dokonujemy w okresie kwitnienia od maja do września i suszymy w ciepłym miejscu na strychu lub temperaturze do 40 stopni w piekarniku.

Sztuka kulinarna : liście po umyciu i usunięciu nerwów są używane na surowo jako sałata, do potraw z twarogu, albo gotowane jako jarzyna lub dodatek do zup ziołowych. Razem z liśćmi pokrzywy i mniszka lekarskiego stanowią składniki sałatki wiosennej.
Posiada dużą wartość pokarmową jako pasza zielona. U bydła wywołuje biegunkę.

Nasiona babki stanowią przysmak kanarków.

Babka zwyczajna (babka szerokolistna, babka pospolita, babka wielka, babka szeroka, podróżnik, skołojna) (Plantago maior L. Sp.Pl.2 1753) – gatunek byliny należący do rodziny babkowatych. Występuje w stanie dzikim w całej Europie.


Creative Commons License photo credit: kqedquest
Foto: Autor: kqedquest

Roślina lecznicza:
Surowiec zielarski: liście.

Skład chemiczny: liście są bogate we flawonoidy, pektyny, kwasy organiczne, witaminy A, C, K.

Działanie: wykrztuśne, przeciwzapalne. W medycynie ludowej świeże liście przykładano na niewielkie zranienia, ropiejące rany, owrzodzenia, napar służył do przemywania trudno gojących się ran.

Zbiór i suszenie: zbiera się od maja do września i suszy w warunkach naturalnych lub w suszarni w temp. do 40°C.
Sztuka kulinarna: świeże liście dodawane są do sałatek, suszone stosowane jako napar.

Ciekawostki

W starożytności zalecana była w przypadku ukąszeń przez węże i skorpiony.
W Chinach znana była już od 3000 lat.

źródło: wikipedia

hastagi na stronie:

#babka zwyczajna #babka lancetowata #rośliny polne zielnik #nasiona babki #www doctoroz com po polsku #babka płesznik #kwiaty polne zielnik #babka szerokolistna #chwasty polne #babka nadmorska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #kt   #kwas   #produkty   #rej